Przejdź do treści

Rozwijaj kreatywność dziecka wykorzystując te książki

książki jako narzędzie rozwoju kreatywności

Czy książki można wykorzystać do rozwijania kreatywności u dzieci? Jasne, że tak! Dzieci, które są kreatywne i twórcze, mają większą łatwość w rozwiązywaniu problemów, myśleniu poza schematami oraz wykazują większą elastyczność. Jednym z najskuteczniejszych narzędzi, które może wspomóc rozwijanie kreatywności u dzieci, są książki. Literatura daje nam mnóstwo inspiracji, pobudza wyobraźnię i zachęca do poszukiwania nowych perspektyw. W tym artykule przyjrzymy się książkom, które można wykorzystać w zabawie i dzięki nim rozwijać kreatywne myślenie u dzieci.

Zacznij od kropki

Tę książkę nazywam workbookiem. Można (a nawet trzeba!) w niej rysować. Zachęca do twórczości, do wychodzenia poza schemat, do eksperymentowania. Zabawa i rozwój w jednym.

Kropka

Bohaterką tej książki jest dziewczynka o imieniu Vashti, która uważa, że nie potrafi rysować. Od jednej kropki zaczyna się jej przygoda z eksperymentowaniem i… pewnością siebie. Książka stała się inspiracją do Międzynarodowego Dnia Kropki – święta kreatywności i innowacji.

Mam pomysł!

W tej książce znajdziesz inspiracje do tworzenia pytań rozwijających kreatywne myślenie u dzieci. Co robią pomysły zanim ktoś je wymyśli? Co można zrobić z guzików? Co można zrobić, aby chronić przyrodę? To i wiele więcej czeka na Was w „Mam pomysł”.

Co robić z pomysłem?

„Mistrzowsko zilustrowana historia o kreatywności, wierze w siebie, odwadze i poczuciu własnej wartości. Opowiada o dziecku, które pomaga pewnemu pomysłowi stać się częścią świata. Gdy chłopiec z wytrwałością pielęgnuje swój pomysł, a jego wiara we własne siły rośnie, rośnie też sam pomysł. Aż pewnego dnia dzieje się coś niezwykłego…”

Królowa kolorów

Ta książka podzielona jest na dwie częście. Pierwsza – standardowo – do czytania, a druga do samodzielnego tworzenia. Świetne pytania rozwijają kreatywne myślenie i zachęcają do twórczości wszystkie dzieci. 

Jeszcze więcej propozycji rozwijających kreatywność

28 lipca 2023 r. zaprosiłam na wspólny live na Instagramie dwie wspaniałe kobiety. Obie są autorkami książek dla dzieci. Pierwsza z nich to Kasia Mikulska (www.wielokropki.pl) – twórczyni internetowa, recenzentka książek i mama. Druga z nich to Maja Strzałkowska (www.julkaiszpulka.pl), która jest też autorką audiobooków i zdobywa nagrody literackie.

Na spotkaniu stworzyłyśmy bazę tytułów, dzięki którym będzie Ci łatwiej rozwijać kreatywność swojego dziecka, a więc jedną z najważniejszych kompetencji przyszłości.

Poniżej możesz odsłuchać ten live. Zachęcam 🙂

Warto zachęcać dzieci do czytania od najmłodszych lat, tworząc wokół nich przestrzeń pełną ciekawych treści. Niech książki staną się mostem między rzeczywistością a marzeniami, a kreatywność stanie się ich niezawodnym towarzyszem w życiu.