Przejdź do treści

Jak zabawy sensoryczne wspierają rozwój kreatywności? – bank pomysłów

Kiedy myślimy o zabawach sensorycznych to zwykle przychodzą nam do głowy małe dzieci bawiące się piłeczkami lub klockami o różnych fakturach albo przesypujące ryż i fasolę z ręki do ręki. Chcę Ci pokazać, że niezależnie od wieku, zabawy sensoryczne są świetnym pomysłem na naukę przez zabawę i wspieranie ogólnego rozwoju, a także kreatywności.

Słówko o mózgu

Nasze mózgi składają się z wielu miliardów neuronów. Neurony to komórki nerwowe. One łączą się ze sobą za pomocą wypustek, nazywanych synapsami. I teraz ważne: im więcej dziecko doświadcza, tym więcej tych połączeń w mózgu się wytworzy. Zabawy sensoryczne sprzyjają wytwarzaniu tych połączeń nerwowych.

Ale po co nam te połączenia są potrzebne? Jest kilka powodów – z punktu widzenia kreatywności:

  • Tworzenie połączeń między neuronami umożliwia integrację różnych rodzajów informacji pochodzących z różnych części mózgu. To mogą być obrazy, dźwięki, emocje czy wspomnienia. Tworzenie połączeń pozwala na interakcję między tymi różnymi aspektami i tworzenie nowych kombinacji, co prowadzi do powstawania nowych pomysłów i perspektyw.
  • Tworzenie połączeń między neuronami umożliwia nam tworzenie skojarzeń. To właśnie skojarzenia są często kluczowe dla procesu twórczego myślenia. Poprzez tworzenie nowych połączeń, mózg może odnaleźć powiązania między różnymi elementami i wykorzystać je do tworzenia nowych, innowacyjnych rozwiązań.
  • Tworzenie połączeń między neuronami wspomaga umiejętność patrzenia na problemy i sytuacje z różnych perspektyw, co jest kluczowe dla kreatywności.
  • Nowe połączenia pozwalają mózgowi dostosować się do zmieniającego się środowiska, integrować nowe informacje i wykorzystywać je do rozwiązywania problemów. Kreatywność jest w dużej mierze związana z umiejętnością adaptacji i elastycznego myślenia

Pomysły na aktywności sensoryczne

Poniżej podaję Ci propozycje zabaw sensorycznych, które będą wspierały rozwój kreatywności Twojego dziecka.

  1. malowanie palcami
  2. lepienie z gliny
  3. eksperymenty z wodą
  4. budowanie z piasku
  5. zabawa z masami plastycznymi, np. masą solną, papierową, slime czy cieczą nienewtonowską
  6. zagniatanie ciasta
  7. prace w ogródku
  8. poznawanie przypraw za pomocą węchu
  9. spacery po lesie i szukanie leśnych skarbów
  10. ścieżka sensoryczna
  11. huśtanie
  12. słuchanie muzyki i taniec
  13. smakowe memory
  14. zabawa z bańkami mydlanymi
  15. tworzenie własnych instrumentów, a następnie zagranie koncertu
  16. zabawa z magnesami
  17. „czytanie” książek sensorycznych
  18. spacer na bosaka po plaży
  19. wierszyki-masażyki
  20. eksperymenty przyrodnicze

Zabawy sensoryczne są nie tylko świetną formą rozrywki dla dzieci, ale także potężnym narzędziem wspierającym rozwój kreatywności. Pozwalają dzieciom odkrywać świat na swój sposób. Dlatego warto zachęcać dzieci do różnych sensorycznych doświadczeń, które zapewnią im wspaniałą podstawę do rozwoju kreatywności.

Natalia Mizerska

Natalia Mizerska

Pedagożka, tutorka, certyfikowana trenerka zajęć dla dzieci, takich jak Sensoplastyka, Logosensoryka i Matematyka Sensoryczna